Odchod blízkého člověka je vždy smutným okamžikem v našem životě. K tomu patří zřízení místa posledního odpočinku a pořízení odpovídající náhrobku. S výběrem a také stavbou pomníku nám pomůže kamenictví, zabývající se hřbitovní architekturou.

Jak vybrat kamenictví?

Je hned několik možností jak vybrat správné kamenictví a tím i kameníka. Nejdříve byste se měli poptat ve svém okolí přátel a známých na jejich zkušenosti s místními kameníky. Zeptat se můžete i na správě hřbitova, případně na místním úřadě. Pokud vás jejich reference neuspokojí, začněte hledat nejlépe na internetových stránkách. Při výběru volte takové kamenictví, které vás osloví svou nabídkou. V nabídce každého kamenictví nesmí chybět široký výběr kamene, výběr různých možností provedení náhrobků, fotodokumentace provedených prací a samozřejmě cenová nabídka.

Nejlépe je oslovit hned několik kamenictví a požádat je o jejich nabídku. Ta může být odlišná v ceně, konečném termínu zhotovení, výběru kamene a také zpracování náhrobku. Nabídky pečlivě porovnejte a teprve potom oslovte vybrané kamenictví.

Při osobním jednání je velice důležité upřesnit rozměry budoucího náhrobku tak, aby vyhovovaly místu, kde bude umístěn. Nejlépe je udělat nákres, kde budou uvedeny všechny potřebné míry. Potom je třeba dohodnout provedení náhrobku, druh a barvu kamene, zhotovení nápisů a doplňků. Smlouva s kamenictvím o provedení práce  by měla obsahovat:

  • Místo stavby náhrobku s vyznačením hrobového čísla
  • Vybraný druh a barvu kamene
  • Kompletní nákres se všemi rozměry náhrobku
  • Zhotovení nápisu – jeho barva, velikost a druh písma, a samozřejmě objednaný text
  • Druhy hřbitovních doplňků
  • Termín dodání
  • Celková cena a také záloha s řádným dokladem

Jak vybrat správný náhrobek?

Nejprve je nutné ujasnit si velikost hrobu, vycházející z uložení zemřelého. Pokud bude zemřelý uložen přímo do hrobu, budeme uvažovat nad větším provedením hrobu s náhrobkem. Pokud bude zpopelněn a jeho popel uložen do urny, budeme nejspíš vybírat menší provedení hrobu s náhrobkem. V nabídce kamenictví najdeme jedno i dvoj hroby, urnové pomníky, hrobky a pomníky.

Urnový hrob nebo pomník vybíráme podle umístění na hřbitově. Pokud jsme se rozhodli pro urnový hrob, můžeme urnu uložit do země nebo postavit na hrob. Hrob pak je možné zakrýt celý deskou nebo jen jeho část a zbývající část můžeme osázet výsadbou. Pokud jsme zvolili umístění v urnovém háji, vybereme odpovídající provedení urny a epitafní desku.

Jedno i dvoj hrob vyžaduje větší místo. Oba lze vyrobit zcela odkryté s možností osázet hrob květinami nebo pokrýt drtí. Celkově zakryté deskou nebo jen částečně zakryté a zbývající část upravit podle svého přání kamennou drtí nebo výsadbou. Náhrobek může mít rozličný tvar, nejlépe je inspirovat se procházkou na hřbitově, pak si prohlédnout nabídku kameníků a následně v klidu domova nakreslit tvar náhrobku, který předáte kameníkovi.

Hrobky jsou dnes stavěny méně. Přesto je v nabídce kamenictví lze najít. Hrobky jsou vlastně zděné hroby na dvě a více rakví. Staví se z různých kombinací stavebního materiálu a kamene. Jejich výzdoba je často bohatší, doplněná kamenickou uměleckou prací.

Z jakého kamene zvolit náhrobek?

Dnes je možné vybrat kámen přírodní i umělý. Přírodní kámen je pro své specifické vlastnosti a také vzhled využíván častěji. A to i přesto, že je dražší. Nejčastěji se užívá žula, v leštěném i matném provedení. Z dalších kamenů se využívají prachatický diorit, mramor, břidlice, někdy i čedič.

Jaké vybírat nápisy na náhrobek?

Existuje nespočet druhů a provedení písma. Písmo může být sekané, pískované, plastické, mosazné, italské v barevném provedení, z pravého plátkového zlata, v provedení antické zlato, stříbro, v černé nebo bílé kamenické barvě.

Využití fotokeramiky na náhrobku

Na náhrobek je možné nechat si vypálit fotografii svých blízkých. Fotografie mohou být v různých velikostech. Kameník má možnost je i upravit. Často na takto vypálenou fotografii poskytuje doživotní záruku.

Gravírování do kamene

Do kamene je možné ručně gravírovat portréty, různé motivy růží, květin, přírody i zvířat. Aby stínování a věrohodnost motivu byla na té nejvyšší úrovni, je důležité vybrat správný podklad. Základní pravidlo je – čím tmavší podklad tím je konečný výsledek lepší. Naprosto nejlepším podkladem pro gravírování je černa žula. Použitím světlejších podkladů motiv nevynikne plně.

Jaká je doba zhotovení hrobu?

Doba zhotovení se pohybuje okolo tří týdnů až měsíce. Ty atypické maximálně 1-2 měsíce vše podle množství zakázek.

Jaká je cena hrobů?

Cena hrobu se samozřejmě odvíjí nejen od velikosti a síly desky, ale také od zpracování, přibrušování, následného zdobení a použitých hřbitovních doplňků. Nicméně za náhrobek z černé žuly zaplatíte od 25 tisíc výše a za náhrobek z šedé žuly asi o tři až pět tisíc méně. Urnový hrob z přírodního kamene stojí od 15 tisíc korun, jedno hrob od 10 tisíc korun.

Hřbitovní doplňky

Dokončit úpravu hrobu je vhodné použitím hřbitovních doplňků. Mezi hřbitovní doplňky patří i výběr urny pro umístění popelu. Urny jsou vyrobeny z žuly a mohou být ozdobeny ať již písmem nebo kamenickou fotografií. Výběr urny by měl podléhat celkovému provedení hrobu a náhrobku.

Vázy jsou vybaveny plastovou nádržkou pro snadnou výměnu vody. Ve dně každé vázy je vyvrtán otvor, který zabrání poškození vázy mrazem. Vázy mohou být z kamene, většinou žuly nebo bronzové a nerezové. Mísy pro výsadbu květin jsou vyrobeny jako kamenné prstence beze dna. Vkládá se do nich plastová vložka, která slouží pro výsadbu květin. Hřbitovní lampy a lucerny jsou nezbytnou součástí hrobů. Jsou řešeny tak, aby docházelo k cirkulaci vzduchu, která podporuje hoření svíčky. Lampy mívají držák pro upevnění svíčky. Kříže a plastiky mohou být z kamene nebo z kovu. Záleží na přání zákazníka a celkovém provedení hrobu. Sochy na hrob jsou vyrobeny z různých druhů kamene. Většinou vybíráme již z hotových soch. Je však možné nechat si sochu vytesat na přání.

Renovace a opravy hrobů

Většina kamenictví provádí opravy a renovace hrobů a nápisů. Hroby se mohou dokonce celé zrekonstruovat. Záleží na míře poškození. Propadlé hroby lze kompletně demontovat a znovu usadit. Díly, které jsou trvale poškozeny, je možné vyměnit. Pokud se zákazník rozhodne dát na hrob místo kamenné drtě desku, lze vybrat takovou, která bude ladit s ostatními částmi hrobu.

Opravit lze i písmo. Případně je možné dopsat stejnou metodou další text.